A finn főváros korántsem vonz annyi látogatót, mint az északi régió más nagyvárosai, pedig változatos építészete, természeti kincsei és pezsgő kulturális élete igazán különleges úti céllá teszik. Ráadásul a szanuái is szuperek.
Finnország alig több mint száz éve, 1917-ben vált függetlenné az Orosz Birodalomtól, és fővárosa is egészen fiatal (legalábbis más európai fővárosokhoz képest). 1550-es alapításakor Helsinki egy kis halászfalu volt a Svéd Királyságban. Jelentősége csak a 18. századi orosz–svéd háborúk idején nőtt meg, amikor a svédek egy hatalmas erődítményt építettek itt. Miután orosz uralom alá került, a várost Szentpétervár mintájára kezdték fejleszteni. Ekkor alakult ki a város mai szerkezete, és épültek fel például a Szenátus tér neoklasszicista épületei. A svéd és orosz múlt nyomai még ma is érezhetők Helsinkiben, az utóbbi évtizedek modern épületeivel együtt pedig egy igazán különleges városkép alakult ki. Összeszedtem a legfontosabb helyszíneket, amelyeket én biztosan nem hagynék ki.
Suomenlinna
Az „észak Gibraltárjaként” is emlegetett erődítményt a svédek kezdték építeni 1748-ban. Eredeti neve Sveaborg, vagyis „svéd vár” volt, a Suomenlinna nevet csak Finnország függetlenné válása után kapta. Ez volt a 18. század egyik legnagyobb katonai beruházása, amelynek célja a terület védelme volt az orosz csapatoktól. Az erődítmény, és vele együtt a finn területek végül orosz kézbe kerültek, 1808-ban pedig megalakult az orosz cár fennhatósága alá tartozó Finn Nagyhercegség.
A nyolc szigetből álló terület ma világörökségi helyszín. A fő szigetre naponta több komp is közlekedik. A kb. félórás út már önmagában is látványos, az erőd területén pedig több kilátópontot és hangulatos tengerpartot is felkereshetünk.
Szenátus tér
Helsinki főtere és mai belvárosának szerkezete az orosz uralom alatt alakult ki. Az addig elsősorban fából épült házak helyén grandiózus kőépületeket húztak fel. A Szenátus téren Szentpétervár mintájára neoklasszikus középületeket építettek, de a város legfontosabb templomát, a Helsinki-székesegyházat is ide álmodták meg.
Itt áll Helsinki legrégebbi háza is, amelyet 1757-ben adtak át. Középen egyébként még ma is II. Sándor cár szobra áll.
Uszpenszkij-katedrális
A Szenátus tértől néhány percre található Észak-Európa legnagyobb görögkeleti temploma, az Uszpenszkij-katedrális. Az 1868-ban átadott téglaépület ingyenesen látogatható. A templom előtti térről remek kilátás nyílik a belvárosra.
Temppeliaukio (Sziklatemplom)
Ha csak egy templomot néznél meg Helsinkiben, én mindenképpen a Sziklatemplomot, vagyis a Temppeliaukiot javasolnám. Ez jóval fiatalabb építmény, mint a fentebb említettek, hiszen csak 1969-ben készült el. A templom különlegessége, hogy egy hatalmas sziklába építették. Bátran állíthatom, hogy ez az egyik legszebb templom, amelyet valaha meglátogattam. Bőven megérte a 8 eurós belépőt is.
Oodi Központi Könyvtár
Helsinki mai épületei közül én elsősorban az új könyvtárat emelném ki. Az Oodit 2018-ban adták át, és szerintem rendkívül jól bemutatja, milyen is a mai Finnország. Az épület hatalmas és látványos, ám mégis jól illeszkedik a városképbe. A legjobb pedig az, hogy bárki szabadon besétálhat, leülhet olvasni, vagy éppen kávézni.
Allas
Ha Finnországban jár az ember, akkor nem lehet kihagyni a helyi szaunákat. Az egyik népszerű helyszín Helsinkiben a Piactér mellett található Allas, ahol nemcsak szaunákat, hanem kültéri medencéket is kipróbálhatunk.
A kilátásra sem lehet panasz, hiszen a forró gőzben pihenve a kikötő látványában gyönyörködhetünk. Jegyeket a honlapjukon vagy a helyszínen lehet vásárolni.
Löyly
A legtöbb utazós oldal elsősorban a Löyly nevű szaunát és éttermet ajánlotta. Ez a komplexum körülbelül fél óra sétára található a belvárostól. Itt is közvetlenül a tengerparton pihenhetünk, ráadásul a nyílt tengerben is megmártózhatunk szaunázás után. Népszerű hely révén érdemes online előre időpontot foglalni. Hiába áradoztak sokan a Löylyről, nekem valamiért az Allas jobban tetszett. Ott sokkal kevesebb turistával találkoztunk, bár elképzelhető, hogy csak szerencsénk volt.
Kiasma Kortárs Képzőművészeti Múzeum
Helsinkiben több izgalmas múzeumot is meglátogathatunk. Idő hiányában (egy hosszú hétvégére érkeztem ide) én csak egyet jártam körbe, a Kiasma nevű gyűjteményt. Bevallom, az is csábító volt, hogy ez a hely minden hónap első péntekjén ingyenesen látogatható, és pont sikerült ezt elcsípni. Ugyanakkor szerintem akkor is megéri, amikor fizetni kell érte.
Közelekedés
A város fő nevezetességei viszonylag közel vannak egymáshoz, és gyalog is könnyen bejárhatók. A tömegközlekedést mindössze három alkalommal vettem igénybe. Először a reptérről váltottam jegyet a központi pályaudvarra közlekedő vonatra, majd ugyanezt visszafelé, illetve egy kompjegyet is vásároltam, hogy Suomenlinnát is meglátogathassam. Annak pedig kifejezetten örültem, hogy a reptérről is kevesebb mint 5 euróba került az utazásom. Helsinkiben valahogy minden pofonegyszerűnek tűnt, és még nem is kellett mélyen a zsebembe nyúlnom, hogy ki tudjam fizetni az utazást.
További utazós tartalmakért kövess Instagramon, TikTokon és Facebookon is!
Commentaires