Bali legkülönlegesebb helyszínei
- Ivaskó Gergely
- Jun 7
- 4 min read
Indonézia leglátogatottabb szigete az utóbbi évtizedekben a tömegturizmus egyik mintapéldája lett. Milliók érkeznek ide, hogy megcsodálják a festői partokat, képeslapra illő rizsföldeket és buja dzsungeleket. Megnéztem, hogy a valóság is olyan szép-e, mint az Instagram-fotók.

Hogy ki miért érkezik Balira, az nagyon változó. Valaki a spiritualitás vagy a természetközeli életmód, mások a kiváló szörfözési lehetőség miatt választják úti célként, vagy éppen otthonukként az indonéz szigetet. A közösségi média hatását sem lehet elvitatni: számtalan „Instagram-híres” helyszín található itt, ezáltal pedig milliók érkeznek ide, hogy elkészítsék látványos fotóikat.
Bali GDP-jének közel fele származik közvetve vagy közvetlenül a turizmusból, míg a mezőgazdaság vagy éppen a halászat jelentősége folyamatosan csökken. Ez sokak számára pozitív, ugyanakkor nem keveseknek okoz problémákat is. Hatalmas szállodák épülnek fel rizsföldek helyén vagy korábban érintetlen partszakaszokon. A lakhatás egyre drágább lesz, a tradicionális életmód háttérbe szorul, sok település pedig túlzsúfolttá válik. Ebbe a kettősségbe érkeztem meg 2025 áprilisában. Fel voltam készülve rá, hogy csalódni fogok, és a csodaszép fotók mögött Bali egyáltalán nem lesz olyan elragadó. Ennek az indonéz szigetnek viszont sokkal több arca van, mint ahogy vártam.

Az esős évszak már éppen a végéhez közeledett, így egészen kevés esőben volt részem. A vízesések viszont erejük teljében zúgtak, a természet buja zöld volt, és szerencsére nem is volt akkora tömeg, mint a nyári hónapokban. Főszezon itt is június és augusztus között, a száraz évszak közepén van, míg az esős hónapokban, november és március között kevesebben érkeznek ide.
Ubud és környéke
Számomra egyértelmű volt, hogy Ubud lesz az elsődleges bázisom Balin. Ez a sziget kulturális és vallási központja, és bár tengerpart itt nincs, a látványos rizsföldek és díszes templomok mindenért kárpótolnak. Összesen nyolc napot töltöttem itt, és szívesen maradtam volna tovább is. Számos kiváló éttermet és kávézót találunk itt, több izgalmas túraútvonalat is felfedezhetünk, és különleges épületekben sincs hiány.

A Tegalalang rizsteraszai az UNESCO világörökségének részei, egyúttal pedig Bali egyik legismertebb helyszíne. Rendkívül sok turista érkezik ide, és bár az én ízlésemnek már túl turistás is a hely a sok hintával és szív alakú fotóponttal, el kell ismernem, tényleg szép környék. Mindenképpen érdemes meglátogatni a termálvizű forrásáról híres Tirta Empul-templomot és az Ubud központjában található Taman Kemuda Saraswati-templomot is.

Nusa Penida
A grandiózus szikláiról és kristálytiszta vizéről híres sziget alig 20 km-re fekszik Bali szigetétől (közigazgatásilag viszont Balihoz tartozik). Leggyorsabban Kusamba kikötőjéből közelíthető meg, ahonnan csak 15–30 perc az út hajóval. A legtöbben csak egy napra érkeznek ide, így napközben egészen nagy tömeg tud kialakulni a népszerű helyszíneknél.

Ilyen a világ egyik legszebb strandjának is megválasztott Kelingking Beach is. Sokan csak emiatt érkeznek ide, így ha tömeg nélkül szeretnéd felfedezni a festői partot, érdemes kora reggel vagy késő délután érkezni. Hasonló a helyzet a sziget másik híres strandjánál, a Diamond Beach-nél is, éppen ezért döntöttem úgy, hogy egy éjszakát Nusa Penidán töltök. Reggel fél 7-kor még szinte senki nem volt a napközben turistákkal teli parton, így teljes nyugalomban tudtam élvezni a fantasztikus kilátást.

Sekumpul-vízesés
Bali legnagyobb vízesése Ubudtól kb. kétórányi autóútra található. A „sekumpul” szó csoportot jelent, utalva arra, hogy ebben a völgyben számos kisebb-nagyobb zuhatag bújik meg. Már az ide vezető út is egészen látványos: meredek lépcsőkön és szűk, kanyargó ösvényeken juthatunk el Bali egyik legszebb helyszínéhez. Egy ponton még egy patakon is át kellett gázolnunk. Az esős évszakban meglehetősen csúszós és veszélyes lehet az ide vezető út, így érdemes helyi túravezetővel érkezni. Én a GetYourGuide-on foglaltam egy privát utat, amely során egyenesen az ubudi hotelemből hoztak el ebbe a buja dzsungelbe. A guide-unk, Ketut nemcsak hogy ismert minden sziklát és bokrot, hanem fantasztikus fotókat és videókat is készített rólunk.


A fő vízesés kb. 80 méter magas, a lezúduló vízmennyiség pedig évszaktól függően változik. Mi éppen az esős évszak végén csíptük el, így a völgybe érve gyakorlatilag azonnal arcon csapott a vízpermet.

A közeli kisebb zuhatagok közül mindenképpen érdemes megemlíteni a Fiji-vízesést. Ez ugyan fele olyan magas, mint a Sekumpul, mégis rendkívül látványos. Itt ugyanis három zuhatag sorakozik egymás mellett. A teljes túra kb. 2 órát vesz igénybe, a látvány pedig minden izzadságcseppet megér.
Pura Ulun Danu Bratan
Bali egyik legismertebb temploma a sziget északi, hegyvidéki részén található. A Beratan-tó partján, 1200 méteres magasságban fekvő hindu szentélyt a 17. században alapították Dewi Danu, a víz istennőjének tiszteletére.

Lenyűgöző fekvése miatt különösen népszerű a szigetre látogató turisták körében. Itt, a Sekumpul-vízeséstől Ubud felé tartva álltunk meg.

Tanah Lot
Bali egyik legkülönlegesebb temploma az árapály-szigetre épült Tanah Lot. A hindu szentélyt valószínűleg a 16. században alapították.

A különleges helyszínt csak apály idején lehet meglátogatni, az ide vezető út ugyanis dagálykor víz alá kerül. A templom különösen népszerű célpont naplementekor, amikor a közeli sziklákon működő éttermek és bárok megtelnek turistákkal.

Seminyak és környéke
A Denpasar környéki tengerpartokon Bali pezsgőbb oldalát ismerheti meg az ember. Bevallom őszintén, én csak egy éjszakát töltöttem itt, mivel a rizsteraszok és a dzsungel sokkal jobban vonzottak. Seminyak homokos tengerpartjáról és az itt sorakozó bárokról és éttermekről ismert.

Számomra pont olyan volt, mint bármilyen más tengerpart, és egyáltalán nem éreztem az autentikus balinéz hangulatot, így nem is bántam, hogy csak fél napot töltöttem el itt. A reptér viszont egészen közel található, ezért is döntöttem úgy, hogy az éjféli landolás után itt szállok meg, mielőtt Ubud felé venném az irányt.
A nagy kérdés: megéri Balira utazni?
Abszolút! Bár szkeptikusan érkeztem, Bali gyorsan meggyőzött: nem véletlenül ennyire népszerű úticél. Kiváló választás, ha elvonulnál a világ zaja elől, és egy dzsungel mélyén, madárcsicsergés mellett pihennél, de akkor is, ha inkább a nyüzsgő tengerparti élet vonz. Számtalan túraútvonal, látványos vízesés és lenyűgöző templom található itt, így unatkozni biztosan nem fogsz.

Hasznos tippek
Érdemes letölteni a Gojek nevű alkalmazást, amelyen egyszerűen lehet városok közötti transzfert is foglalni.
A sziget szűk útjain gyakran alakulnak ki dugók. Nem ritka, hogy 30 km-t két órába telik megtenni, úgyhogy érdemes ez alapján tervezni az úti tervünket.
A legtöbb szállodában és étteremben lehet kártyával fizetni, de azért érdemes készpénzt is tartani magunknál.
További utazós tartalmakért kövess Instagramon, TikTokon és Facebookon is!
Comments