top of page

Bécs legkülönlegesebb látnivalói

A gazdag történelméről, grandiózus építészetéről és kávéházairól híres Bécs kedvelt turistacélpont. Legyen szó egynapos vagy hosszabb kirándulásról, az osztrák főváros biztosan nem fog hagyni unatkozni. Idén én is eltölthettem itt egy bécsi szeletben és Sacher-tortában gazdag hétvégét.


Bécs sosem tartozott a kedvenc városaim közé. Többször voltam itt iskolai kiránduláson, de akkor a kötelező múzeumokon és a karácsonyi vásáron túl nem igazán volt lehetőségem felfedezni. "Ez az utazás most más lesz!" – mondtam magamnak szeptember elején.  Egy hosszabb osztrák túrára indultam, melynek során Salzburg és Innsbruck környékét is bejártam, az első állomásnak pedig Bécset terveztem be. Egy bökkenő volt csak: éppen akkor ért ide a Boris nevű ciklon és árvíz. Három napon át szakadt az eső, fújt a szél és az áradások miatt több metróvonalat is lezártak. A hoteleink és a Londonból ide tartó gépünk viszont le voltak foglalva, így ha kicsit riadtan is, de nekivágtam Bécs felfedezésének. Az időjárás miatt elsősorban beltéri programokat kerestem, az alábbi helyszínek pedig kiváló esőnapi programokat biztosítottak (és biztosan gyönyörűek egy napos délutánon is).


Steffl (Szent István-székesegyház)

A Steffl belő tere

Először a város első számú templomában húztam meg magam az eső elől. A "Steffl" becenéven is ismert székesegyházat a 12. században alapították. Az eredetileg román stílusú épületet a 14. században, IV. Rudolf uralkodása alatt, gótikus stílusban bővítették.


A Steffl déli tornya

A 136 méter magas déli tornyot is ekkor húzták fel. Ez évszázadokon át volt Bécs legmagasabb épülete, az utóbbi évtizedekben viszont már ennél magasabb toronyházak is felépültek az óvároson kívül.


Hofburg

Az Osztrák Nemzeti Könyvtár épülete

Akárcsak a Steffl, a Hofburg is jelentős változásokon ment át az évszázadok során. A Habsburgok első számú rezidenciáját többször is bővítették, így bizonyos szárnyai több száz év különbséggel épültek. Minden uralkodó szerette volna a saját ízlése szerint alakítani a palotát, ennek köszönhetően pedig ma egy igazán eklektikus épületegyüttest járhatunk be.


Prunksaal

Én semmiképpen nem hagynám ki az Osztrák Nemzeti Könyvtár épületében található Prunksaalt. A hatalmas könyvtártermet VI. Károly császár (aki III. Károly néven volt magyar király) építtette a 18. században. Szerénységét jól jelzi, hogy középen saját magáról helyezett el egy márványszobrot.


Palmenhaus

A Hofburg területén meg lehet tekinteni az egykori császári lakosztályokat, de Sisinek is szenteltek egy külön múzeumot. A pálmaház egyik részében étterem is működik, ahol igazi császárhoz méltó módon étkezhetünk: drágán.


Staatsoper

Az operaház nézőtere

A "bécsi kiskörúton", vagyis a Ringen, számos lenyűgöző épület mellett haladhatunk el. Egykor itt állt a középkori városfal, ám a 19. századra már nem volt szükség ilyen erődítményre, így ezt elbontották. Ferenc József hatalmas építkezéseit az is indokolhatta, hogy a széles sugárút megnehezíti a barikádok emelését, ami igencsak jól hangzott az 1848-as forradalmakat követő években. Ma többek között a parlament és az operaház épülete is itt áll. Bár egyik sem olyan grandiózus, mint budapesti testvére, mégis érdemes meglátogatni őket.


Az operaház előcsarnoka

Az operaházban például vezetett túrákat is tartanak, melyek során bejárhatjuk a nézőteret, az aulát, vagy éppen a császári szobát. Az épület egyébként komoly károkat szenvedett a II. világháború során, de szinte eredeti formájában állították helyre. Idegenvezetést több nyelven is tartanak. Ezekre az opera honlapján lehet időpontot foglalni. 


Városháza


A bécsi városháza szintén Ferenc József uralkodása alatt épült a Ring nyugati felén. A gótikus épület előtti téren tartják Európa egyik legnagyobb karácsonyi vásárát. 


Schönbrunni kastély


A Habsburgok egykori nyári rezidenciája ma Bécs egyik legismertebb látványossága. A hatalmas, barokk stílusú kastély az UNESCO világörökségi helyszínei között is szerepel. A pénztárnál több különböző jegy közül választhatunk, attól függően, hogy hány helyiséget szeretnénk meglátogatni.



Mivel szakadt az eső, én a kertet kihagytam, és a "császári jeggyel" csak a belső tereket jártam be. Bár egyik jegy sem mondható olcsónak, egyszer mindenképpen megéri benézni a díszes szobákba.


Belvedere-kastély


Nem volt még elég a kastélyokból? Akkor irány a Belvedere! A két részből álló kastélykomplexumot Savoyai Jenő herceg számára építették a 18. században. Ma mindkettőben képzőművészeti kiállítások tekinthetők meg.


Gustav Klimt - Csók
Jacques-Louis David - Napóleon átkel az Alpokon

A Felső-Belvedere ad otthont a világ egyik legnagyobb Gustav Klimt-gyűjteményének, köztük a híres „Csók” című festménynek, de megtekinthetjük Jacques-Louis David egyik Napóleont ábrázoló festményét is.


Karlskirche (Károly-templom)

Installáció a Károly-templomban

A Karlskirche, vagyis a Károly-templom, Bécs egyik leglenyűgözőbb barokk temploma. Ugyanaz a VI. Károly építtette, akihez az Osztrák Nemzeti Könyvtár csarnoka is köthető. A név viszont nem rá, hanem Borromei Szent Károlyra utal. 2024 szeptemberében egy neonfényes installációt is megtekinthettem itt, amely a templom hagyományos belső terét különleges atmoszférával töltötte meg.


Hol érdemes enni?

A leghangulatosabb étterem számomra a Zwölf Apostelkeller volt. A hatalmas pincerendszert a 14. században kezdték építeni, ma pedig három szinten fogad vendégeket. Az étlapon hagyományos ételek szerepelnek, a bécsi szelettől a császármorzsáig. Turistás a hely? Igen, de ettől függetlenül tényleg jó.

A legjobb bécsi szeletet viszont nem itt, hanem a Figlmüllerben ettem. Ez az étterem nem mellesleg a "bécsi szelet otthonaként" reklámozza magát. Igaz-e vagy sem, tényleg nagyon jól készítik el ezt a fogást.


További utazós tartalmakért kövess Instagramon, TikTokon és Facebookon is! 

댓글


Múzeumbelépők, szervezett kirándulások és egyedülálló programok!

bottom of page